Harita Çizim Yöntemleri

HARİTA PROJEKSİYON TİPLERİ

Dünya’nın küresel şeklinden dolayı yuvarlak olan dünyayı düzlem üzerine aktarmak oldukça zordur.harita çizimlerinde gerçeğe uymayan bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle haritalarda meydana gelecek bozulmaları azaltmak için projeksiyon yöntemleri geliştirilmiştir.Bu yöntemlerin bazılarında alan korumak amaçlanırken bazılarında ise şekilleri korumak amaçlanmıştır.Yandaki animasyonu izleyerek bu konuda bilgi alabilirsiniz.
Üç tane önemli projeksiyon yöntemi vardır.Bunlar;
1- Konik projeksiyon
2- Düzlem projeksiyon
3- Silindirik projeksiyon

KONİK PROJEKSİYON:

Kürenin çevresine koni şeklinde kâğıt sarılarak, küre üzerindeki paralel vemeridyenler koni üzerine yansıtılır. Bu yöntemle çizilen haritalarda şekil bozulmaları ortaya çıkar, ancak alanlar korunur. Bu projeksiyon orta enlemler ve çevresindeki bölgelerin gösterilmesinde daha doğru sonuçlar verir.


DÜZLEM PROJEKSİYON:

Küreye herhangi bir noktadan teğet geçen düzlem üzerine yansıtılmasıyla elde edilir.Bu yöntemde açılar korunurken, şekil ve alanlardabozulmalar meydana gelir. Düzlem projeksiyonlargenellikle dar sahalardabüyük ölçekli haritaların çiziminde tercih edilir.


SİLİNDİRİK PROJEKSİYON:

Harita alanı kürenin çevresine silindir şeklinde sarılarak, küre üzerindeki şekiller kâğıt üzerine yansıtılır. Ekvator çevresinde bozulma az iken, kutuplara gidildikçe bozulmalar artar. Çoğunlukla kara ve deniz ulaşımında kullanılan haritaların çiziminde bu projeksiyon yöntemi kullanılır.

         

                                              

Bir Cevap Yazın