Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği TBMM İnsan Hakları Komisyonu

TBMM BAŞKANLIĞI İNSAN HAKLARI KOMİSYONUNA

 Türkiye trafik ve yol güvenliği alanında ölüm ve yaralanmaların çokluğu nedeniyle Dünya Sağlık Teşkilatınca ilk on ülke arasında üçüncü sırada riskli ülke olarak kabul edilmektedir.

 Yıllık ortalama olay yeri sonrasındaki ölümlerle birlikte 10 bine yakın ölümler,200 bin kişiyi geçen yaralanmalar, geçici ve daimi sakat kalmalar ve mağdur ailelerin yıllarca yaşadıkları travmalar   devam etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ilgili maddelerinde “İnsanın en temel hakkı yaşama hakkıdır. Diğer haklar bu hakların üzerine inşa edilir” denmektedir.Türkiye de;

 Trafik ve yol güvenliğinde aşırı dağınıklık, bürokrasinin çok ağır çalışması, yasalarda STK na görev verilmemesi, Motorlu Sürücü Kurslarının insan merkezli değil de tamamen ticari amaçla en KALİTESİZ sürücü yetiştirmesi ölümleri tetiklemektedir.

 Bu nedenle Komisyonunuza trafik ve yol güvenliği alanında uzman hukukçu, doktor ve mühendislerimizden oluşan bir raporu ve çözümleri de sunmak istiyoruz. Komisyon da tarafımıza verilecek randevunun önceden tarafımıza bildirilmesini ve talebimizin insan hakları ve insanın yaşama hakkının elinden alınması çerçevesinde değerlendirilmesini arz ederiz. Saygılarımızla.

                               Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG)

                                 İhsan MEMİŞ                                Semih BAYDAR

                                Genel Başkan                             Genel Başkan Yardımcısı

                                    E-MAİL:info@trafik. org.tr, turktrafik@yahoo.com.tr

WEB SİTE:www.trafik.org.tr, GSM:0532/2808182,Faks:0312/430 54 2

Atatürk Bulvarı 83/10 Kızılay-Ankara

Bir Cevap Yazın