Coğrafya Ders Notları

Coğrafya Ders Notları

Coğrafyanın Bölümleri nelerdir?

 

KLİMATOLOJİ:İklim Bilimi.Atmosfer olaylarının doğaya ve insana etkisini inceler
METEOROLOJİ:Kısa süreli atmosfer olaylarını inceleyen bilim dalı.Atmosfer olaylarını incelemek için ölçümler yapar.

JEOMORFOLOJİ:Litosfer’de(Taş Küre) meydana gelmiş yüzey şekillerini inceler( dağ ,vadi,ova,kıyı şekilleri vb)

JEOLOJİ:Yer kabuğunun yapısını,fiziksel özelliklerini ve hareketlerini inceler( depremler, volkanikDaha fazlasını oku »Coğrafyanın Bölümleri nelerdir?

Coğrafya Nedir?

Coğrafya Hangi Konularla İlgilenir Konusu nedir?

Yeryüzündeki çeşitli doğa olayları ve bu olaylar ile canlılar arasındaki karşılıklı etkileşimler, coğrafyanın konusunu oluşturur. Dünya'nın katı yüzünü oluşturan karalar üzerinde dağ, ova, plato, vadi gibi çeşitli yeryüzü şekilleri meydana gelmiştir. Ayrıca yağmur ve kaynak suları ile beslenen akarsular ve göller de karalar üzerinde yer alır. Yeryüzü, atmosfer adını verdiğimiz hava küre ile çevrilidir. Daha fazlasını oku »Coğrafya Nedir?

Harita Çizim Yöntemleri

HARİTA PROJEKSİYON TİPLERİ

Dünya’nın küresel şeklinden dolayı yuvarlak olan dünyayı düzlem üzerine aktarmak oldukça zordur.harita çizimlerinde gerçeğe uymayan bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle haritalarda meydana gelecek bozulmaları azaltmak için projeksiyon yöntemleri geliştirilmiştir.Bu yöntemlerin bazılarında alan korumak amaçlanırken bazılarında ise şekilleri korumak amaçlanmıştır.Yandaki animasyonu izleyerek bu konuda bilgi alabilirsiniz.
Üç tane önemli projeksiyon yöntemi vardır.Bunlar;Daha fazlasını oku »Harita Çizim Yöntemleri

Harita Bilgisi Harita Nedir?

Harita yeryüzünün tamamının yada belirli bir kısmının tepeden görüntüsünün belirli bir ölçek kullanılarak küçültülüp düzlem üzerine aktarılmasıdır. Yeryüzündeki kıtalar, okaynuslar, ülkeler,şehirler vb… birebir olduğu gibi çizilemez,ancak belirli bir oranda küçültülerek çizilmeleri gerekir. Yeryüzündeki herhangi bir yerin çizimi esnasında kullanılan küçültme oranına ölçek denir.
     Küçültme oranı olan ölçekler iki şekilde ifade edilir.Bunlar;Daha fazlasını oku »Harita Bilgisi Harita Nedir?